Günlük Menülerden Talep Oluşturma

GÜNLÜK MENÜLERDEN TALEP OLUŞTURMA

  • Özellikle otel müşterilerimiz için geliştirilmiş olan günlük menü sistemimizin temel amacı önümüzdeki günlerde verilecek olan açık büfe yemekler, özel banketler gibi hizmetler için hammadde ihtiyaçlarını hesaplayarak stok mevcudumuza göre de otomatik eksik stoklarınız için talep oluşturabilmenizdir.

  • Bu amaçla önümüzdeki günler için her bir yeme içme hizmeti vereceğiniz birimleriniz için bir menü kartı açabilirsiniz. Bu menü kartına o gün verilecek yiyecek ve içeceklerin tüm listesini girmelisiniz ve üretim yapacağınız mutfak deponuzu seçmelisiniz. Otel programı ile entegre sistemimiz o güne ait kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği için forecast sayılarını da otomatik çekmektedir. Bu sayılar ve özel banket satışlarınız varsa bu banketlerin kesinleşen kişi sayılarına göre her bir menü kalemine planladığınız o menü için üretmeyi düşündüğünüz porsiyon sayılarını yazmalısınız.

  • Üstteki menü planınızı oluşturduktan sonra, mutfak şefiniz, işletmenizdeki satın alma sıklığını göz önüne alarak örneğin menü listenizde önünüzdeki 3 güne ait tüm satırları seçerek “Seçili Günler İçin Talep Oluştur” komutunu çalıştırmalısınız. Bu durumda tüm bu menülerin reçetelerin ve verdiğiniz porsiyon sayılarınıza göre sistem gerekli tüm hammadde miktarlarını bulur ve bunları seçmiş olduğunuz üretim deponuzdaki stok mevcutlarınız ile karşılaştırarak, bu üretimi yapabilmeniz için eksik olan tüm hammaddeleriniz için otomatik olarak bir Stok Talep Fişi oluşturur. Aynı zamanda bunu menülerinize de ilişkilendirir. Bu sayede sonradan da girdiğinizde talep edilen stoklara direk menü içinden de erişebilirsiniz.

  • Menü listesinden önünüzdeki birkaç günü seçerek raporlar menüsünden “Günlük Menü Hammadde Raporu” nu seçtiğinizde sistem bu menülerin üretiminde ihtiyaç duyacağınız tüm hammaddelerin toplamlarını bir rapor olarak size sunar.

Last updated